Badanie na HIV

Badanie na HIV to metoda, która wykrywa przeciwciała przeciwko wirusowi HIV. Jeśli wynik jest Pozytywny wynik oznacza, że pacjent jest nosicielem. Test na HIV jest darmowy i łatwo dostępny.

Badanie na HIV – w ciąży

Konieczność wykonania badania na HIV u kobiet w ciąży wynika z faktu, że obecność wirusa HIV u mamy nie musi prowadzić do przeniesienia go na dziecko. W ciąży badanie na HIV powinno być wykonane dwa razy. Pierwsze proponuje się do 10 tygodnia ciąży, natomiast drugie między 33 a 37 tygodniem.

Ocenia się, że około 50–70 proc. Polaków, którzy zarażeni są wirusem HIV, nie zdają sobie z tego sprawy. Przekazanie wirusa dziecku może nastąpić już w ciąży – jednak nie musi. Następnym etapem, w którym może do dojść do zakażenia jest poród jak również karmienie piersią. W przypadku, gdy wynik wynik na HIV okaże się dodatni lekarz zaproponuje leczenie. Szybkie podjęcie leczenia daje aż 99 proc. szans, że dziecko urodzi się zdrowe. Jeżeli u kobiety ciężarnej zdiagnozuje się wirusa, bezwzględne jest zaplanowanie cesarskiego cięcia, które zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko.

Badanie na HIV – po jakim czasie

Istnieje 12 kryteriów, które mówią o bezwzględnej konieczności wykonania badania na obecność wirusa HIV. W związku z tym, że najczęściej nosicielami są osoby, które uprawiają ryzykowne kontakty seksualne, większość kryteriów dotyczy właśnie tego. Innym czynnikiem ryzyka jest zażywanie narkotyków metodą iniekcyjną. Badanie powinny wykonać również osoby, które miały bezpośredni kontakt z krwią zakażonej osoby.

Wytwarzanie wykrywanych przed badaniem na HIV przeciwciał może trwać nawet do 12 tygodni. Dobrym wyjściem jest poczekać około 3 miesięcy. Przedwczesne wykonanie badania może wskazywać na fałszywie ujemny wynik. Tylko wynik ujemny otrzymany po 12 tygodniach daje gwarancję, że do zakażenia nie doszło. Należy mieć na uwadze, że badanie to jest proste do wykonania i nie wymaga specjalnego przygotowania. Wykonać je można w specjalnych punktach. Badanie to jest bezpłatne oraz anonimowe. W takim miejscu można liczyć na pomoc w momencie wykrycia nosicielstwa. Ponadto badanie na HIV można wykonać w każdym laboratorium. Test ten wykonywany jest także u osób, które chcą oddać krew lub szpik kostny.

Badanie na HIV – wyniki

Wyniki testu mogą być albo dodatnie albo ujemne. Te pierwsze wskazują na obecność przeciwciał, natomiast ujemne dają pewność, że do zarażenia nie doszło. Czas oczekiwania na wynik to zazwyczaj jeden dzień. Jeśli wynik będzie dodatni, placówka wyśle test do specjalnego laboratorium, które potwierdzi wiarygodność testu specjalną metodą.

Źródło: http://www.medonet.pl/zdrowie,badanie-na-hiv---po-jakim-czasie--w-ciazy--wyniki,artykul,1728123.html